Siedlce wampiryczne

seeme_admin

Siedlce wampiryczne

Trzy opowiadania, które znalazły się w tej książce, są pokłosiem konkursu literackiego zatytułowanego „Wampiriacje” ogłoszonego przez redakcję „Kultury Siedleckiej” w 2013 roku. Autorami zwycięskich opowiadań są: Mariusz Majek, Wojciech Kobyliński CMF i D. A. Kowalczyk.

Na tom, który otwiera się przed Czytelnikami składają się trzy opowiadania. Łączą je dwa aspekty: Siedlce i grasujące po nich wampiry. Każde z nich jest inne, każde godne uwagi, każde warte przeczytania… Największą gratką lektura będzie oczywiście dla siedlczan, którzy z łatwością mogą prześledzić topografię miejsc rozgrywającej się akcji. W jednym z utworów – Człowieku ze srebrną trąbką D. A. Kowalczyka – nie tylko siedleckie ulice i infrastruktura będzie rozpoznawalna. Autor snuje tu wszakże opowieść o wampirycznej sile, która z Instytutu Historii Akademii Podlaskiej poczyna wysysać naukowców, co powoduje rozmaite obawy i rozterki dr. Babaja.

Inną propozycję wysuwa Mariusz Majek w Portrecie Diany. Osadza on swoją opowieść w scenerii rozpalonego lata. Upał i żar lejący się z nieba – wielokroć podkreślane przez narratora – świetnie kontrastują z wydarzeniami, które mają miejsce wieczorem, nocą i w chłodnych podziemiach pałacu Ogińskich.

[ze wstępu, którego autorem jest Artur Ziontek]

Książka do nabycia w sklepie internetowym wydawnictwa oraz w Galerii Kultura (ul. 3 Maja 44/2).