Ocalone z transportów Dzieci Zamojszczyzny

seeme_admin

Ocalone z transportów Dzieci Zamojszczyzny

Książka opracowana została przez dr Beatę Kozaczyńską (Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach), w związku z przypadającą w tym roku 70. rocznicą rozpoczęcia akcji wysiedleńczej na Zamojszczyźnie (27 listopada 2012 r.). W jej rezultacie na przełomie 1942 i 1943 r. skierowano sześć transportów z dziećmi i starcami do dystryktu warszawskiego (ówczesne powiaty: Garwolin, Siedlce i Mińsk Mazowiecki).

W pierwszej części autorka przybliżyła genezę i przebieg akcji wysiedleńczej, gehennę wysiedleńców w obozie przejściowym w Zamościu oraz organizację pomocy wysiedlonym dzieciom. W części drugiej ukazane zostały jednostkowe losy dzieci wysiedlonych z Zamojszczyzny – począwszy od chwili wysiedlenia z rodzinnego domu, osadzenia w obozie przejściowym w Zamościu i pobytu na terenie dystryktu warszawskiego, do czasu powrotu w rodzinne strony.

Książka ma charakter popularno-naukowy, zawiera ok. 240 fotografii i dokumentów archiwalnych z okresu II wojny światowej (w większości dotychczas niepublikowanych).

Publikacja powstała dzięki życzliwości osób prywatnych oraz instytucji: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Nauki w Krakowie, Muzeum Historii Polski w Warszawie (w ramach programu „Patriotyzm Jutra”), Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Ocalone z transportów Dzieci Zamojszczyzny. Losy dzieci wysiedlonych z Zamojszczyzny do dystryktu warszawskiego 1942-1945
autorka: Beata Kozaczyńska
rok wydania 2011
liczba stron: 224
oprawa: twarda szyta

Książka jest dostępna w następujących księgarniach w Zamościu:
Dom Książki, ul Żeromskiego 3
ECU, ul Zamenhofa 9
Dom Książki, ul. Wajdeloty 14
Księgarnia Antykwariat, ul.Staszica 21
Księgarnia, ul. Piłsudskiego 17

Księgarnia Chrząszcz, Szczebrzeszyn