Wach Docs 2011

seeme_admin

W ramach festiwalu w 2011 roku odbyły się następujące projekcje i spotkania:

23 października
Sala Widowiskowa „Podlasie”

Dzień organizacji pozarządowych

W trakcie projekcji oraz w przerwach odbędzie się forum siedleckich NGO-sów, podczas którego będzie możliwość zapoznania się z lokalnymi organizacjami pozarządowymi.

12.30 Otwarcie Festiwalu
Prezentacja siedleckich organizacji pozarządowych, Panel dyskusyjny „W jaki sposób organizacje pozarządowe z Siedlec działają w lokalnej społeczności na rzecz praw człowieka”.

14.00 Czerwone światło (92′)
Ocenia się, że na świecie co roku do seks biznesu trafia około miliona dzieci. „Czerwone światło” przedstawia historie kilku dziewczynek, które – bądź sprzedane przez własnych rodziców, bądź porwane przy udziale kogoś ze znajomych – trafiły do domów publicznych w Phnom Penh. 

16.00 Spektakl Teatru Fanum „The body shop”
Spektakl opowiada o wykorzystywaniu młodych kobiet do pracy w agencjach towarzyskch.
Po filmie i spektaklu spotkanie z policjantami z Zespołu d/s Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii (Komenda Miejska Policji w Siedlcach).


17.30 Świeże wiśnie (18′)
Tematem filmu jest „Obca ofiara” – figura prostytutki obozowej i jej wyparcie w dyskursie postholocaustowym.

Po filmie dyskusja z udziałem dr Joanny Stocker-Sobelman (Centrum Badań Holokaustu UJ, Gender Studies PAN) oraz dra Edwarda Kopówki (kierownik Muzeum Walk i Męczeństwa w Treblince, historyk regionalista)

19.00 Vakha i Magomed (12′) Nigdzie w Europie (98′)
Film opowiada o losach czeczeńskich uchodźców w różnych krajach Europy. 

Po filmach spotkanie dyskusyjne z udziałem Karoliny Rusiłowicz z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.


24 października
Sala Widowiskowa „Podlasie”

19.00 Kongo w czterech aktach (69′)
Cztery nowele filmowe obrazujące życie w Kongo. Zawitamy do oddziały położniczego, gdzie nikogo nie stać na opłatę, do slumsów w Kinszasie oraz zrujnowanej kopalni. Wiodącym tematem są ludzkie, niełatwe losy.


25 października
GSW Widzimisie
ul. 3 Maja 44)

19.00 Różowy gang (100′)
„Kiedy mężczyzna źle postępuje, zbij go” – taką między innymi radę mogą usłyszeć podopieczne od Sampat Pal Devi, przywódczyni gangu Gulabi a.k.a Różowego Gangu. Sampat, nazywająca samą siebie mesjaszem kobiet, jest święcie przekonana, że to najlepsze remedium dla dziewczyn – ofiar przemocy i kastowej nierówności. Dla wielu kobiet w Indiach pomoc Różowego Gangu jest jedynym ratunkiem.


26 października
GSW Widzimisie
(ul. 3 Maja 44)

19.00 Lekarski dylemat(52′) 
Nasze opinie o eutanazji są silnie połączone z poglądami religijnymi, lub ich brakiem – niedopuszczalne wydaje się zalegalizowanie czegoś, co jest morderstwem dla jednych, a dla innych aktem miłosierdzia 

Milczenie=Śmierć (30′)
Czarny plakat „Silence=Death” z odwróconym podstawą do dołu różowym trójkątem przeszedł do klasyki społecznego designu. Stworzony w 1987 roku przez nowojorskich aktywistów gejowskich mobilizował opinię publiczną przeciw milczeniu władz wobec epidemii AIDS.

27 października
GSW Widzimisie
(ul. 3 Maja 44)

19.00 Klimat na zmiany (85′)
Inspirujący film Briana Hilla portretuje ludzi, którzy bez oglądania się na milczącą większość postanowili zrobić coś dla środowiska. Oto bohaterowie, jacy nie trafiają na pierwsze strony gazet, choć walczą o sprawę wspólną nam wszystkim. 

List do Wujka Boonmee (18′)

Prawdziwa gratka dla wielbicieli jednego z najważniejszych dziś twórców światowego kina, Apichatponga Weerasethakula. Film powstał na bazie doświadczeń reżysera z cenzurą. Chodzi tu o głos i pamięć mniejszości w Tajlandii, w kraju, w którym mniejszości etniczne nie mogą się czuć bezpiecznie. 

Wstęp na wszystkie projekcje bezpłatny


WARSZTATY

28 października 
godz. 18.00-20.00
GSW Widzimisie
(ul. 3 Maja 44)

„Wyzwól swoja kreatywność” warsztaty.
Zgłoszenia na e-mail stowarzyszenie.tutajteraz@gmail.com
Udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.

29 października
godz. 11.00-17.00
stowarzyszenie tutajteraz
(ul. Pułaskiego 11)

„O co chodzi z tym Gender?” Warsztaty
Zgłoszenia na e-mail stowarzyszenie.tutajteraz@gmail.com
Udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.

Organizatorzy
Helsińska Fundacja Praw Człowiekastowarzyszenie tutajteraz