Watch Docs

seeme_admin

Objazdowy Festiwal Filmów o Prawach Człowieka Watch Docs regularnie organizowany jest w Siedlcach. Lokalnym współorganizatorem jest stowarzyszenie tutajteraz.

Zobaczyć na nim można filmy, które wzięły udział w festiwalu organizowanym przez Helsińską Fundację Praw Człowieka. Festiwal ten corocznie odbywa się w grudniu. Jest to największy tego rodzaju festiwal na świecie.

Watch Docs 2012

W ramach Objazdowego Festiwalu Filmów o Prawach Człowieka Watch Docs w 2012 roku zobaczyc można było następujące filmy:

21 października, godz. 16.00, Nie chcecie prawdy: cztery dni w Guantanamo – Pomysł filmu zrodził się z zapisu przesłuchania w Guantanamo trwającego cztery dni. Przesłuchiwanym w wstrząsający sposób psychicznego dręczenia jest zaledwie piętnastoletni obywatel Kanady, Omar Khadr. Chłopak, syn konstruktora bomb Al Kaidy jest podejrzewany o zabójstwo amerykańskiego komandosa. 
godz. 18.00, Syria, kronika represji – Obraz zrealizowany przez Sofię Amara podczas niebezpiecznej podróży do Syrii, rządzoną przez kilkadziesiąt lat przez bezwzględną rodzinę Assadów. Reżyserka spędziła trzy tygodnie w Damaszku, Homs, Rastanie i Hamie kręcąc w ukryciu organizatorów demonstracji byłych więźniów reżimu opowiadających o tym, co przeżyli. 
godz. 19.30, Białoruski sen Czołowym wydarzeniem obrazu są wybory prezydenckie 19 grudnia 2010 r. O swoich doświadczeniach opowiada młody człowiek, jeden z wielu obywateli Białorusi o usposobieniu podobnym do naszego, a kontrastowo różnego od białoruskiego reżimu. Film wyraża także szacunek dla żon politycznych przeciwników Łukaszenki, które wspierając swoich mężów, często same musiały ponosić konsekwencje ich wyborów.

22 października, godz. 19.00, Oblężenie – Film powstał z okazji 25 rocznicy rocznicę ataku rewolucyjnej bojówki M19 na Pałac Sprawiedliwości w Bogocie w 1985. Zginęło wtedy ponad 80 osób – wszyscy partyzanci, a także wielu cywili. Reżyserowie obrazu Angus Gibson i Miguel Salazar próbują odkryć prawdę na temat tamtych wydarzeń.

23 października, godz. 19.00, Pod lupą: masakra w Andiżanie – Film opowiada o tragicznych wydarzeniach w Andiżanie spowodowanymi postawieniem przed sądem 23 tamtejszych biznesmenów docenianych dzięki swojej działalności charytatywnej. Doszło wtedy do pokojowych demonstracji tamtejszego społeczeństwa. Mimo uwolnienia oczekujących na wyrok z aresztu, na następny dzień wojsko otworzyło ogień i zginęły setki ludzi. 
godz. 20.00, Hebron jest nasz! – Obraz przedstawia nastroje panujące w mieście Hebron, położonym 30 kilometrów od Jerozolimy. Dziś miasto jest zamieszkiwane przez dwie wrogie społeczności: Palestyńczyków i żydowskich osadników. Przejawy nienawiści i agresji wobec Palestyńczyków, którzy są przeklinani, obrzucani kamieniami oraz opluwani budzą wzburzenie i niesmak.

24 października, godz. 19.00, Portret rodzinny w czerni i bieli – Olga Nenija mieszka na ukraińskiej wsi, a życie tam nie jest łatwe. Można rzec, że jej jest nawet podwójnie trudniejsze, gdyż jej rodzina wyróżnia się w znaczący sposób. Olga przygarnęła szesnaście sierot, prawie wszyscy są czarni. Film Julii Ivanovej przestawia życie osobliwej rodziny w czasie pogłębiających się nastrojów rasistowskich na Ukrainie.

25 października, godz. 19.00, Ratunku! Mamy geja w klasie – Film przedstawia lekcje prowadzone przez wolontariuszy w holenderskich szkołach na temat mniejszości seksualnych. Z ust uczniów słyszymy pogardę, odrazę, a nawet groźby i wyzwiska. Głosy sympatii są odosobnione. Mimo iż Holandia wydaje się mekką dla homoseksualistów to jednak i tam siła jest wciąż duża. 
godz. 20.00, Jestem dziewczynką! Obraz Susan Koenen dotyczy transseksualizmu. Główną bohaterką jest Joppe, która urodziła się jako chłopiec. Teraz mając trzynaście lat, bardziej świadoma siebie prosi otoczenie o traktowanie jej jako dziewczynki, zgodnie z jej wewnętrzną naturą. Joppe sprawia wrażenie niezwykle silnej osoby, a jej historia opowiedziana jest szczerze, lekko i bez zbędnej przesady.

26 października, godz. 19.00, Nasza szkoła – Dzieci z romskiego przedmieścia przy wsparciu Unii Europejskiej mają zacząć uczęszczać do szkoły w miasteczku razem z innymi dziećmi. Jak nowi uczniowie poradzą sobie w nowej sytuacji? Film jest kilkuletnim prześledzeniem losów dzieci pozwalającym nam z ich perspektywy dostrzec rasistowskie mechanizmy, których doświadczyły.

Stowarzyszenie tutajteraz (ul. Pułaskiego 11, I piętro, wejście w bramie), wstęp wolny.