Wycieczka śladami Anny Kahan

seeme_admin

Dziennik Anny Kahan

„Śladami Anny Kahan” – wycieczka historyczna po Siedlcach

Już wkrótce w internecie oraz na urządzeniach mobilnych dostępna będzie wycieczka multimedialna po Siedlcach. Projekt jest kontynuacją wydanej przez nas książki „Dziennik Anny Kahan. Siedlce 1914-1916”.

Już teraz zapraszamy 

 

Anna Kahan urodziła się w Siedlcach w 1901 roku i mieszkała tu do 1916 r. Wraz z wybuchem I wojny światowej rozpoczęła pisanie dziennika, który został po latach odnaleziony w bibliotece narodowej w Waszyngtonie.

Dziennik jest doskonałym źródłem informacji o życiu codziennym mieszkańców w tamtych czasach, o tym jak funkcjonowało miasto oraz jakie były problemy. Anna opisuje życie z perspektywy młodej niezamożnej dziewczyny (mając 10 lat musiała przerwać naukę i podjąć pracę w zakładzie kapeluszniczym), pisze często o edukacji, życiu społecznym i dostępnych rozrywkach. Lektura dziennika jest znakomitym sposobem na lekcję historii oraz poznawanie tzw. malej ojczyzny. Gdy Anna miała 16 lat wyemigrowała do ameryki, gdzie spędziła resztę życia. Będąc w Stanach udzielała się jako pisarka, wydała między innymi dziennik oraz swoje wiersze.

Anna pisząc dziennik wspomina o wielu miejscach, które do tej pory są w Siedlcach, obecnie pełniąc jednak inną rolę, lub zostały zburzone i na ich miejscu są już zupełnie inne budynki. Wykonując wycieczkę zaznaczymy miejsca (punkty wycieczki) na mapie, użytkownik będzie mógł przejść do zakładki zdjęcia i zobaczyć jak to miejsce wyglądało w czasach życia Anny Kahan w Siedlcach.

Tekst wycieczki przygotował Sławomir Kordaczuk (Muzeum Regionalne w Siedlcach).
Redakcję i korektę wykonał Artur Ziontek.
Lektorzy Daniel Jerzy Pugacz (Teatr ResoR) i Agnieszka Janiszewska oraz gościnnie Sławomir Kordaczuk i Danuta Michalec.
Tłumaczenie na język angielski wykonała Anna Glinka.
Lektor angielski Ben Layer.
Zdjęcia i fotografie udostępnione zostały przez Muzeum Regionalne w Siedlcach oraz Adama Krzeskiego.

Realizacja projektu oraz promocja we współpracy z Muzeum Regionalnym w Siedlcach.

Aktualnie projekt jest w trakcie realizacji. Dalsze informacje wkrótce.

     

Realizację niniejszego projektu dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

 

Muzeum-Historii-Polski