Stare a nowe - wernisaż wystawy Antoniego Wróblewskiego

seeme_admin

wroblewski

Wernisaż wystawy Antoniego Wróblewskiego o wiele mówiącym tytule – „Stare a nowe” zdradza nam, że będzie można zobaczyć obrazy powstające przez wiele lat twórczej pracy artysty.

Antoni Wróblewski urodził się w ubiegłym tysiącleciu. Dzieciństwo przeminęło mu w Platerowie, a edukację techniczną pobierał w Siedlcach. Wykształcenie wyższe to Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Malarstwa i rysunku uczyli go profesorowie – Eugeniusz Markowskii Stanisław Poznański, a grafiki artystycznej uczył się w pracowni profesor Haliny Chrostowskiej. Po zakończeniu studiów pracował w ASP w Warszawie, potem wrócił do Siedlec, gdzie mieszka dotychczas. W Siedlcach został uhonorowany Odznaką „Zasłużonego Działacza Kultury” i Odznaką „Za Zasługi dla Województwa Siedleckiego”. Otrzymał również Nagrodę im. Ludomira Benedyktowicza, Nagrodę „Złotego Jacka” i Nagrodę Prezydenta Miasta Siedlce – „Wawrzyn Siedlecki”. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi. Wystawiał w Grecji, Bułgarii, Macedonii, Kanadzie i w NRD, w RFN i w Niemczech, w ZSRR i w USA , jak też na Białorusi, Ukrainie i w Słowacji. Rysunek, grafika, malarstwo olejne i akwarelowe, to jego wyuczone i ulubione techniki wypowiedzi artystycznej.Uprawia również malarstwo strukturalne – to, co widzi, próbuje oddać tym, na czym stoi – czyli Ziemię maluje ziemią… „Monstrancje Polne” i „Krzyże Pamiętne – Ziemią z Różnych Stron Świata malowane” – to od kilku lat jedyne cykle tematyczne z pasją i oddaniem realizowane… Credo artystycznym są mu słowa Norwida zawarte w poemacie „Pielgrzym”:

Przecież i ja – ziemi tyle mam,
Ile jej stopa ma pokrywa,
Dopókąd idę!…

7 listopada 2014, godz. 19.30, wernisaż wystawy „Stare a nowe” Antoniego Wróblewskiego, Galeria Kultura (ul. 3 Maja 44/2), wstęp wolny.

Organizacja wystawy dofinansowana z budżetu Miasta Siedlce.