Wakacyjne warsztaty bębniarskie

seeme_admin

Galeria Kultura zaprasza do DZIECIĘCYCH grup bębniarskich (djembe).
 
Wciąż można dołączyć do każdej z grup! Jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, przed przyjściem, prosimy o kontakt telefoniczny(te. 608 657 713) .

Warsztaty przeznaczone są dla dzieci, które w ramach zajęć zdobędą podstawowe umiejętności w grze na djembe .

Dlaczego warto przyjść na warsztaty? 
Warsztaty bębniarskie to niestandardowe zajęcia umuzykalniające z użyciem wyjątkowych instrumentów i zabaw. 
Dzieci uwrażliwiają się na rytm i dźwięki: dzwonienie, brzęczenie, szelest, grzechot itp., budują pewność siebie, ćwiczą koordynację słuchowo-ruchową (tzw. poczucie rytmu), wzrokowo-ruchową oraz doskonale się bawią.
Nauka gry na bębnach integruje, rozluźnia atmosferę, redukuje stres i jednoczy. 
Uczestnicy warsztatów pozbywają się codziennych nabytych barier i wkraczają w świat naturalnych rytmów i energetycznej muzyki
Granie na bębnach afrykańskich redukuje stres i obniża napięcie mięśni, wyzwala dużo pozytywnej energii.

Proponowane warsztaty bębniarskie to nie zespół sceniczny. Gramy przede wszystkim dla własnej satysfakcji i osobistego rozwoju . 

Warsztaty są płatne 20 zł/spotkanie lub 60 zł/miesiąc. 

Rodzice mogą grać z dziećmi bez dodatkowej opłaty.

Zapewniamy instrumenty, Jeśli masz swój bęben możesz go przynieść.

Zajęcia poprowadzi Łukasz Dymowski: z wykształcenia filolog języka angielskiego, z zamiłowania perkusista. Ze swoim zespołem nagrał w zeszłym roku płytę oraz odbył kilkadziesiąt koncertów.
Uwielbia przekazywać wiedzę w kreatywny sposób, tak aby zajęcia zawsze zaskakiwały czymś nowym.

Potrzebujesz dodatkowych informacji? Zadzwoń 608 657 713 lub napisz stowarzyszenie.tutajteraz@gmail.com
 

Grupa DOROSŁA

Zapraszamy do udziału w warsztatach bębniarskich w każdą środę. Przychodzisz pierwszy raz? Nic nie płacisz! Przyjdź i zapoznaj się z nami.

Zajęcia odbędą się w godzinach od 19.00 do 20.00. Wciąż można dołączyć do grupy bębniarskiej w Galerii Kultura. 

Na warsztaty gry na bębnach zapraszamy młodzież oraz dorosłych. Nauka gry na bębnach oprócz tego, że jest świetną zabawą, doskonale rozwija koordynację wzrokowo-słuchowo-ruchową. Dostarcza niezwykłej energii, rozładowuje stany lękowe i uwalnia skrywane w nas emocje.

Na warsztaty zapraszamy początkujących i tych, którzy chcą trochę odświeżyć swoje umiejętności ;). Zapewniamy instrumenty.

Program nauczania obejmuje m.in. naukę koordynacji ruchowej rąk i prawidłowej techniki wydobywania dźwięku z instrumentu, podstawowych rytmów i ich kombinacji. Podczas zajęć wejdziemy w świat współczesnej muzyki perkusyjnej, będącej owocem wielowiekowej ewolucji muzycznej.

Podczas warsztatów uczestnicy będą grać na różnorodnych instrumentach perkusyjnych oraz różnorodnych przedmiotach, które można wykorzystać do bębnienia.

Warsztaty grupy dorosłej prowadzi Łukasz Dymowski. 

Zajęcia są odpłatne. Koszt jednego warsztatów to 60 zł za miesiąc. Zadzwoń i umów się na warsztaty: 608 657 713

 

Kilka słów o afrykańskich bębnach…

Jama wykopana w ziemi przykryta pokrywką z nieobrobionej kory, tunel wydrążony  w piasku z dwoma nieprzykrytymi otworami, czy skrawek tkaniny posypanej popiołem - co łączy te elementy? Wszystkie one dały początek djembe, czyli afrykańskiemu bębnowi. Legenda głosi, że ma on leczniczą moc, a według ludu Malinke dobrze wyszkolony djembefola, czyli mistrz djembe, potrafi sprawić, że bęben przemawia. Co takiego sprawia, że instrument ten jest tak magiczny?

Magia djembe...

Bębny to najstarszy instrument wytwarzany przez człowieka. Jego fenomen tkwi w połączeniu sfery fizycznej i duchowej. Rytm, który towarzyszy grze na bębnach wyrównuje akcję serca, natlenia krew, rozluźnia mięśnie, czyli wprowadza nas w stan rozluźnienia. Podczas wymyślania nowych rytmów pracują w jednym czasie obie półkule mózgowe. Gra na bębnach ma więc nieocenione znaczenie dla naszego zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Dzięki niej możemy poczuć stan harmonii. Wydobywanie z tego instrumentu dźwięków jest kluczem do zrozumienia synchronizacji. Grając w grupie usłyszeć możemy mocny, równy rytm bębnów, co wprowadza nas w inny wymiar, osiągamy nowy poziom komunikacji międzyludzkiej. Muzyka, która wydobywa się podczas gry na bębnach jest najbardziej pierwotną, naturalną i podobno każdy z nas ma ją w sobie, należy tylko ją wydobyć w odpowiedni sposób.

Fenomen djembe na świecie

Szkół bębniarskich zarówno w Polsce, jak i na całym świecie powstaje coraz więcej. Nowym trendem jest wykorzystywanie gry jako narzędzia scalającego współpracujące grupy pracowników w korporacjach czy dużych firmach. Rytm ten coraz częściej usłyszeć można w szpitalach, zakładach karnych i opiekuńczych w celach terapeutycznych. Jest to bardzo przydatne narzędzie pracy z dziećmi niepełnosprawnymi, ponieważ wspólna gra wymaga koncentracji, skupienia uwagi, rozwija postrzeganie wzrokowo-ruchowo-słuchowe.
W Europie Zachodniej czy Ameryce jest to jedna z najpopularniejszych form spędzania czasu wolnego. Według Newsweek’a djembe urasta do symbolu naszych czasów i staje się tak ważnym elementem jak gitara elektryczna dla pokolenia lat sześćdziesiątych.

Dawno temu w Afryce..

Djembe jest jednym z najstarszych afrykańskich instrumentów. Powstał na przełomie XII - XIII wieku. Wywodzi się z terenów Afryki Zachodniej, a konkretniej z królestwa ludu Mali, który zamieszkiwał tereny dzisiejszego Senegalu, Gambii, Gwinei, Sierra Leone, Liberii, Mali, Burkina Faso i Wybrzeża Kości Słoniowej. Społeczność ta objęta była podziałem kasowym, a wykonywaniem djembe zajmowali się Numuni, czyli kasta kowali. Instrumenty wyrabiane były dla konkretnego artysty. Wybierano wspólnie z nim rodzaj drewna, z którego powstanie bęben, jak i zwierzę, z którego skóry robiono membranę. Dusze zarówno drzewa, jak i zwierzęcia były odpowiednio przepraszane i obłaskawiane rytualnymi tańcami i pieśniami. Rytm bębnów towarzyszył afrykańskim ludom od wieków w każdej ważniejszej chwili ich życia. Spotykano się by wspólnie grać przy każdej ważniejszej okazji – zmianie pór roku, rytmu natury, żniw. Nawet późniejsze okresy kolonizacji nie zabiły miłości do muzyki i rytmu djembe, która trwa do dzisiaj.

Drewno, skóra i sznurek..

Djembe nie straciło wiele ze swojej pierwotnej formy i składa się z czterech elementów: korpusu, obręczy, skóry i sznurka. Korpus jest wyciętą odpowiednią częścią pnia drzewa, na który naciągnięta jest za pomocą sznurka skórzana membrana przytwierdzona obręczą. Drewno na korpus musi być odpowiednio twarde, aby nie odkształcało się i było w stanie znieść duże naprężenia. Warunki takie spełniają: lenke, mahoń, gbeng, wenge, doda, iroko. Zmiana nastąpiła natomiast w doborze materiałów do naciągu. Niegdyś używano tylko i wyłącznie łyka, rzemieni i sznurów z włókien roślinnych, teraz natomiast często używa się syntetycznych sznurów. Ma to swoje uzasadnienie, ponieważ wcześniejszy sposób wymagał ogrzewania bębna bezpośrednio przed występem, żeby uzyskać odpowiedni stopień napięcia, mimo tego naciąg i tak często nie wytrzymywał podczas grania.
W konsekwencji bębniarze musieli posiadać dwa bębny na każdym występie, z czego jeden musiał byś stale ogrzewany ciepłem ogniska. Innych materiałów używa się również do membrany – kiedyś była to skóra antylopy – obecnie częściej kozy.

Dlaczego warto?

Rytm wydawany przez bębny każdy z nas ma we krwi, ponieważ jest to najbardziej pierwotny dźwięk. Jedyne czego potrzebujemy, aby sobie o tym przypomnieć jest powtórne usłyszenie go i poczucie rytmicznego pulsu. Dlatego jest to idealny instrument dla osób chcących rozpocząć swoją przygodę z muzyką. Gra pozwala wyładować frustrację, daje odprężenie, rozwija wrażliwość muzyczną, pełni rolę edukacyjną, terapeutyczną i integracyjną.

Chcesz poznać świat afrykańskich rytmów? Szukasz nowej pasji lub możliwości wyciszenia i rozładowania emocji? Chcesz poznać ciekawych ludzi, którzy kochają muzykę? Chcesz muzycznie rozwinąć swoje dziecko?


20150703_113601